Etik Bankacılık

Eylül 6, 2010

Yaklaşık 2 yıl önceydi galiba. Etik Bankacılık ile ilgili bir konferansa katılmıştım Barselona’da. Bankacılık kavramı ve tarihsel sürecinden bahsederek başlayan konferans, tüketicinin seçme rolü ve etik bankacılık kavramının tanımı ile devam etmişti.

Öncelikle çok kısa olarak bankacılıktan bahsedelim. Özellikle son global krizden sonra güvenilirliğini yitirmeye başlayan bankacılık sektörü aslında önemli bir ihtiyaca cevaben doğdu. Yeterli miktarda parası olan ve parasını biriktirmek isteyenler ve yatırım yapmak isteyen ancak paraya ihtiyacı olan diğerleri. Parasını biriktirmek isteyenler basitçe yastık altını kullanmaya devam edebilirlerdi ancak bu durumda yatırım için paraya ihtiyacı olan diğerleri yatırım yapamayacak durumda olacaklardı. Bunun yerine paralarını bankaya yatırıp, yatırımcının riskine karşılık belirli bir faiz payı alacaklardı. Yani alan memnun veren memnundu.

Sonra bankacılık serüveni devam etti. Rekabet çoğaldı. Bankalar parasını kendi bankalarına yatırmayı seçenlere hediyeler vermeye, parasını bankaya yatıranlar da buna alışmaya ve hep daha fazlasını istemeye başladı. Durum o seviyeye geldi ki, biz paramızı bankaya yatırdık ve karşılığında bankamızdan en fazla faizi istedik. Gerisi bizi hiç ilgilendirmedi.

Burada aklıma gelen 2 soru:

 • Kaç kişi bankaların kendi paralarını yöneterek sağladığı yatırım fonlarının portföyündeki şirketler hakkında bilgi sahibi?
 • En fazla faizi alma odaklı olarak, bankalar aracılığı ile yatırım yaptığımız şirketlerin çeşitlerinden haberdar olmamak bizi suçsuz yapar mı?

Dünya görüşümüz ve prensiplerimize bağlı olarak az miktardaki paramız ile bile olsa yatırım yaptığımız şirketler banka müşterileri olarak bizi ilgilendiriyor. Mesela en fazla yatırım dönüşü sağlayan şirketlerden olarak, parasını yatırım fonlarına yatıran hemen herkes silah şirketlerine bir anlamda yatırım yapmış bulunuyor bu durumda.

Demek istediğim şu ki tüketiciler olarak sadece eleştiride bulunarak ellerimizi temiz tutamayız. Seçimlerimizden ve aksiyonlarımızdan sorumluyuz. Peki bu gerçekliğin farkında olarak ne yapabiliriz?

Bankamız ile konuşup, portföyümüzde bulunan şirketler hakkında bilgi alıp, istemediğimiz şirketlere yatırım yapmayı durdurabiliriz mesela. Tabii ki daha az faiz dönüşü almayı göze alarak. Bir adım daha ileriye gidelim. Biriktirmek istediğiniz parayı yatırım ihtiyacı olan ve hayat görüşünüze uyan şirketlere yatırım yapacak olan bir bankaya yatırdığınızı düşünün. Portföyüne aldığı şirketleri ince eleyip sık dokuyan, sürdürülebilirlik ve ekonomik-sosyal-çevresel kalkınma odaklılık şartı arayan bir banka. Hangi şirketlere yatırım yapmakta bulunduğunuzu detayları ile gösterebilecek saydamlıkta olan.

Evet şimdi etik banka kavramından bahsetmeye başladık. Triodos Bank bu tür bankalara bir örnek. 1980 yılında Hollanda’da kurulan Triodos Bank kriz döneminde bile büyümesine devam edebilen ender bankalardan. Gerçek ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapan bankanın yatırım yapmakta olduğu şirketlerin başında doğal ve çevresel etki yaratan, sosyal insiyatif alan ve kültürel katkı sağlayan şirketler bulunmakta . Banka şu an için sadece Hollanda, İspanya, Belçika ve İngiltere’de hizmet vermekte.

İleride tüketicinin sadece eleştirmekle kalmayıp, sorumluluklarının arkasında durup gerekli aksiyonları talep etmesi ile etik banka örneklerinin artacağını umut ediyorum. Türkiye’de Triodos Bankası bulunsaydı paranızı bu bankaya yatırmayı düşünür müydünüz?

Reklamlar

2 Responses to “Etik Bankacılık”

 1. goktug Says:

  benim için ufuk açıcı bir yazı oldu… teşekkürler ayşgül :))

 2. ata Says:

  selam,

  hoş yazı olmuş, eline sağlık. etik bankacılık ile katılım bankacılığının karşılaştırması üzerine de fikirlerin varsa meraktayım, paylaşırsan sevinirim.

  tşk.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: