Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri & YouthActionNet® Ulusal Enstitüleri

Mayıs 27, 2010

Dün BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri lansman töreni ve tanıtım toplantısındaydım. 26 Mayıs itibari ile başlayan projede Sosyal Girişimci Ödülleri ve onun ötesinde genç değişim liderlerine fikir, kaynak ve kendileri gibi düşünen kişilere ulaşım olanağı sağlayan bir enstitü fikri var.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen proje sayesinde düşünceden uygulamaya dönüşmüş bir projeye sahip, sosyal farkındalığı yüksek 18-29 yaş arasındaki tüm gençler Türkiye çapında yürütülen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvuruda bulunabiliyor olacaklar.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci ödülleri projesinin amacı katılımcılara özel tasarlanmış bir eğitim deneyimi sağlamak.  Seçilen genç sosyal girişimciler İstanbul’da gerçekleştirilecek eğitim programına katılma fırsatını yakalayacaklar ve benzer düşünen küresel bir ağa dahil olacaklar. Gençlerin projelerini geliştirmelerine destek olmak amacıyla ayrıca çevrelerindeki kurumlar ve sponsorlar ile temas etmeleri sağlanacak.  Projenin 10 finalistine ise 3.500 Amerikan Doları nakit ödül verilecek. Süreç hakkındaki detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazının başında belirttiğim gibi, ödül töreninden öte ilgi çekici olan Ulusal Enstitü fikri. 2006 yılında YouthActionNet®  bir büyüme stratejisi ile liderlik gelişim programını liderlerin bulunduğu ve pozitif değişiklik sağladıkları çevrelere taşımaya karar vermiş.  Dünya genelinde her ülkede kurulan Ulusal Enstitüler aracılığı ile YouthActionNet® yeni genç yeteneklere ve liderlere ulaşmayı ve farkındalıklarını artırmayı hedeflemekte.   YouthActionNet®, Sylvan/Laureate Vakfı’nın desteği ile halihazırda Brezilya, Meksika ve İspanya’da başarıyla uygulamakta oldukları programa 2010 yılı itibari ile Türkiye, Malezya ve Şili dahil olmaktalar.

Başvuru formunu projenin web sitesinde bulabilirsiniz. 15 Kasıma kadar zamanınız var. Öncelikle daha önce diğer ülkelerden programa katılan sosyal girişimcilerin projelerine bakmanızı öneririm.

Ve bitirmeden önce bu mezunların bir videosunu koymak istedim.

Başvurmak isteyen herkese süreçte bol şans!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: