Güneşten gelen yaşam kudreti ile sürdürülebilir insana ulaşmak

Şubat 23, 2010

Dr İbrahim Abouleish, Mısır’da bulunan SEKEM grup şirketlerinin kurucusu ve alternatif Nobel ödülü olarak bilinen Right Livelihood Award‘ın sahibi.

Peki nedir SEKEM’i farklı kılan, bugün bundan bahsetmek istiyorum biraz.

“Güneşten gelen yaşam kudreti” demek olan SEKEM Mısır’da biyodinamik tarım metodlarını kullanan ilk şirket. Organik tarıma çok benzeyen bu yöntem, organik tarımdan farklı olarak ürünlerin ekimi sırasında astronomik prensipleri de kullanmakta. Şirketin esas farkı sosyo ekonomik değer yaratması. Ekonomik olarak yaratılan değer, şirket çalışanlarına ve ülkedeki tüm tarım topluluklarına daha iyi bir eğitim, sağlık ve hayat kalitesi yaratmak için fırsatlar sağlamakta.

SEKEM sürdürülebilir insan vizyonunu gerçekleştirmek için kurulmuş bir şirket. Amacı insani, sosyal ve çevresel gelişime katkıda bulunmak. Bunu da ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi sağlayan bütünsel bir süreçten geçerek sağlamakta. Bu sürecin ana ayaklarını birbiri ile bağlantılı ancak farklı çalışan 3 organizasyon ile sağlamakta:

SEKEM Holding ulusal ve uluslararası pazar için 6 farklı şirket olarak geniş ürün gamında çeşitli ürünler üretmekte.

SEKEM Çalışanları Kooperatifi insan saygınlığını, insan haklarını ve topluluk üyeleri arasındaki eşitliği garanti altına almak için çalışmakta.

SEKEM Gelişim Vakfı lokal topluluklara eğitim, bilgilendirme ve sağlık hizmeti sağlamanın yanı sıra bilim ve sosyal alanda AR&GE çalışmaları yapmakta.

SEKEM Holdinge bağlı 6 şirkete çok kısaca değinebiliriz:

  1. İSİS: ekmek, laktoz ürünleri, sıvı yağ, baharat, çay, bal, reçel, tahıl gibi ürünlerin üretimi ve paketlenmesini sağlamakta
  2. Atos Pharma: grup içindeki en karlı şirketlerden biri olan Atos Pharma, Alman şirketleri ile ortak çalışarak bitkisel ilaç üretmekte. Yaptıkları AR&GE çalışmaları ile büyük innovasyonlara imza atmakta
  3. Libra: Diğer SEKEM grup şirketlerine ham madde sağlamakta. Çiftçiler ile saydamlık ilkesi ile çalışmakta. Çiftçiler fiyatlarını belirlerken her yıl perakendeciler, toptancılar ve tüketiciler ile konuşarak optimum fiyata karar vermekteler. SEKEM ve çifçiler arasında yapılan açık anlaşmalar sonucu çift taraflı güven ve uzun vadede iş yapma garantisi doğmakta
  4. Hator: SEKEM grubundaki en hızlı büyüyen şirkette taze sebze ve meyve üretilmekte, özellikle İngiltere’de bulunan Organic Farm veya Hollanda’da ki Eosta gibi şirketlere ürün satışı yapılmakta.
  5. Tüm SEKEM ürünlerinin satıldığı SEKEM mağazaları
  6. Conytex: Organik pamuk, bebek ve çocuk kıyafetleri üretilmekte.

Şu an için 2.000 çalışanı bulunan SEKEM Holding’in satışlarının %45’ini Avrupa ve Kuzey Amerika pazarları oluşturuyor.

SEKEM Mısır’a sağladığı ekonomik faydanın yanında ulusal alanda organik üretim metodlarının gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Tarım Bakanlığı ile yaptığı çalışmalar sonucu, tarım üretiminde kullanılan böcek zehiri tarzı kimyasal ilaçlamaların %90 oranında azalmasına sebep olmuştur.

Çölün ortasında sadece ekonomik değer ile kalmayıp, çevresel ve sosyal değer de yaratmış olan SEKEM sürdürülebilir insana her geçen gün biraz daha ulaşabilmek için büyük adımlar atmış durumda. Türkiye’nin doğal coğrafi konumundan kaynaklanan organik tarım konusundaki fırsatları değerlendirmek isteyenler için SEKEM detaylı bir şekilde incelenmesi gereken bir şirket.

Daha çok bilgi için:

The Power of Unreasonable People: How Social Entrepreneurs Create Markets That Change the World by John Elkington, Pamela Hartigan, and Klaus Schwab, 63-66

Mısır’da örnek bir ekolojik yerleşim: SEKEM

Reklamlar

One Response to “Güneşten gelen yaşam kudreti ile sürdürülebilir insana ulaşmak”

  1. ertan Says:

    yazı için çok teşekkürler , çok yararlı olduğunu düşünüyorum.Ayrıca internette kaliteli içeriğin değerinin her geçen gün yükseleceğini düşünüyor ve size başarılar diliyorum


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: