Yoksulluğun önlenmesinde “adil ticaret”

Ocak 25, 2010

Son zamanlarda yoksulluğun önlenmesi için sosyal, ekonomik ve çevresel kalkınma sağlayan sürdürülebilir modeller üzerine çokça düşünmekteyim. Yurt dışında sıklıkla gördüğüm kooperatif ve adil ticaret uygulamaları özellikle ilgimi çekmekte.

Adil Ticaret gelişmekte olan ülkelerde üreticilere yardımcı olmak ve sürdürülebilirliği teşvik etmek amacı ile kurulan organize bir toplumsal hareket ve piyasa bazlı bir yöntemdir. Bu toplumsal hareket üreticilere, ürettikleri ürünler için daha fazla ödenmesi gerekliliğini savunmanın yanında, sosyal ve çevresel bir dizi standardı da beraberinde getirmektedir. Genelde gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere el işi ürünleri, kahve, kakao, şeker, çay, bal, pamuk, taze meyve, çikolata ve çiçek tarzı ürünlerin ihracatını kapsar.

Adil ticaretin standartlarının başında:

 • Adil ticaretin taraflarının küçük ölçekli aile işletmelerinden oluşmaları
 • Politik olarak bağımsız organizasyonlar altında örgütlenmeleri
 • Ekolojik hedefleri gözetmeleri, doğal kaynakları koruyarak sınırlı kimyasal madde kullanmaya gayret etmeleri gelmektedir.

Adil ticaret yapan organizasyonların bir çoğu ulusal veya uluslararası federasyonlara üye veya bu federasyonların verdiği sertifikalara sahiptir. Bu federasyonlar adil ticaret organizasyonları arasında koordinasyon ve promosyon sağlayarak bu organizasyonların işlerini kolaylaştırmayı sağlamakta. Fairtrade Labelling Organizations International (FLO), World Fair Trade Organization (WFTO), Network of European Worldshops (NEWS) ve European Fair Trade Association (EFTA) bu organizasyonlara bir kaç örnek.

2008 yılında adil ticaret sertifikalı ürünlerin satış oranı €2,9 milyarı bulmuştur. Bu 2007 yılına göre %22’lik bir artışı ifade etmekte.

Türkiye’deki duruma bakacak olursak görünen o ki hala yukarıda bahsettiğimiz organizasyonlardan hiçbirinin Türkiye’de sertifikalama ofisi bulunmamakta. Okuduğuma göre Alter-Eco adlı adil ticaret yapan Fransız bir şirket, 2006 yılında Adıyaman’dan 4 tonluk kuru üzüm talebi için 3 yıllık bir anlaşma yapmış. Ancak devamı nasıl oldu, bunun sonrasında Türkiye’de neler yapıldı çok bir şey bulamadım işin açıkçası.

FLO ofisine mail attım, Türkiyedeki çalışmaları hakkında bilgi almak için. Bakalım ne diyecekler. Ancak o zamana kadar, sürdürülebilir kalkınma için bir fırsat alanı yarattığına inandığım adil ticaret ile ilgili görüşlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız, dinlemekten mutluluk duyarım.

Kaynak:

http://www.birikimdergisi.com/birikim/dergiyazi.aspx?did=1&dsid=328&dyid=4922

http://www.turkcebilgi.com/kose_yazisi_89975_elif-ergu-kuru-uzumlerin-fransa-yolculugu.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Fair_trade

Reklamlar

6 Responses to “Yoksulluğun önlenmesinde “adil ticaret””

 1. Ertan Says:

  Ayşegül hanım, adil ticaret ile ilgli olarak Türkyede yapılabilriğine eminim fakat üreticiye bunun çok iyi anlatılması gerekiyor.İşin içinden rant çıkarmaya çalışan tücarlar olduğu müddetçe ticaret adil olmadığı için hep sorun yaşanacaktır.Bu konu ile ilgili olarak proje geliştirmek için kafa yoruyoru, mutlaka başacağımıza eminiz.Sizinde aklınızda bu konu hakında fikirler varsa lütfen bana iletin, iyi çalışmalar dilerim3

  • aysegulguzel Says:

   Merhabalar Ertan Bey,

   6-7 ay once Turkiye’ye dondukten sonra Turkiye’de bu alanda neler yapildigini arastirmistim biraz. Ne yazik ki cok fazla bir sey yapilmamakta. Fairtrade Labelling Organizations International (FLO)nun Almanya ofisi ile yazistim, kendilerine Turkiye’den basvuru var mi diye sordugumda henuz Turkiye ile ilgili hicbir baglantinin kurulmadigini belirttiler. Bende kendilerinden bir ulkede adil ticaret sertifikasi duzenlemek icin aradiklari kosullar ile ilgili bilgi istedim. Eger ilgilenirseniz kendileri ile yaptigim yazismayi size forward edebilirim. Mailin dili ingilizcedir.

   Sevgiler

 2. Ertan Says:

  Ayşegül hanım,bilgilendirme için çok teşekkür ederim, mailleri bana iletme şansınız olursa incelemek isterim ayrıca Fair trade konusunda çalışma yapmak istiyorsanız iletişimde kalalım, biz mutlaka bu konuda çalışacağız çünki artık Türkiye için çok gerekli olduğunu düşünüyoruz.Tekrar ilginiz için teşekkürler, görüşmek üzere

 3. ertan Says:

  Ayşegül hanım, sizden cevap alamadım.Fair trade hakkında katılımcı olmayı düşünürseniz bir sosyal ağ ile desteklenen marka için girişime başlamak istiyoruz.Tabi bunun için öncelikli bu işe hevesli ve sizin gibi sosyal ağ oluşturabilmiş yetenekli yandaşlara ihtiyacımız var.İletişimde kalırsanız çok memnun oluruz


 4. çalışmalarınızda başarılar dileriz


 5. Merhaba,
  Organik Tarım Kontrol ve Sertifikasyonu yapan bazı firmalar bir süredir Fair Trade sertifikalaması yapmaktadırlar. Ben de onlardan biri olan IMO-CONTROL de çalışmaktayım. Fakat sizlerin de belirttiği gibi bu konu henüz Türkiye’de neredeyse hiç bilinmiyor. Ancak, yurddışındaki alıcı firma sorar ise, Türk firması bunun araştırmasına giriyor ve bizlere danışıyor. Şu anda bizim sadece bir müteşebbisimiz var, fakat onlar da 2 senedir ürün satamadılar, malesef sanırım vazgeçiyorlar. Türkiye’de diğer şeylerde olduğu gibi bu tip ürün sertifikalamaları talep üzerine başlıyor. Yurtdışından talep geldikçe gelişeceğine eminim. Aslında Türkiye’de Fair Trade yapmak nispeten kolay, zira Fair trade in özellikle üzerinde durduğu çocuk işçi çalıştırma, ırk ayrımı vb. konular Türkiye’de hemen hiç yok. Arzu ederseniz lütfen irtibata geçiniz, daha fazla yardımcı olmaya çalışırım. Meil adresim: trcert@imo-control.org

  Meltem Işıldak


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: