@sosyal girişimcilik @sosyal değişim @sosyal teknolojiler: 21-27/12

Aralık 24, 2009

Sosyal Girişimcilik, sosyal değişim ve sosyal teknolojiler alanında öyle çok şey olmaktaki, takip etmek gerçekten çok zor. Google Reader’ımdaki aboneliklerimi gözden geçirip, bir çoğunu elememe rağmen, çoğu zaman bilgi yığını arasında kaldığımı itiraf etmeliyim!

Genelde dünyada neler olduğunu takip ederken, ilgimi çekenleri delicious veya twitter hesabımdan zaten yayınlıyorum. Ancak bundan böyle haftalık olarak ilgimi çeken linkleri kısa bir açıklama ile birlikte sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bu haftanın listesi şöyle:

Making The Most of Corporate Social Responsibility: Mc Kinsey Quarterly’de şirketlerin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların etkili bir Sosyal Sorumluluk Projesi için stratejik olarak izlemeleri gereken yoldan bahsedilmekte. Hem şirketlerin hem de kuruluşların yararlarını belirlemeleri, görüşmeler sırasında açık olmaları ve uzun soluklu stratejik planlamalar yapmaları bu projelerin etkinliği için büyük önem taşıyor.

Climbing the Green Ladder: The Power of Partnersihp: Social Edge bloggerlarından Shari Aaron & Amy Fetzer tarafından yazılan yazıda yer aldığınız sosyal sorumluluk projelerinin hızlı bir kişisel analizini yapmanız için bir kaç soru bulabilirsiniz.

What Lessons Will Pepsi Learn About Crowdsourcing for Social Good from Chase Bank Contest Fail?: Chase Foundaton Giving, özellikle saydamlık konusunda büyük tartışmalara sebep oldu. Son olarak Pepsi Refresh Project’i görüyoruz bu alanda yapılan yarışmalara örnek olarak. Bu yeni projede aynı hataların tekrarlanmaması için, Beth’s Blog’da bu tarz yarışmalarda geliştirilmesi gereken alanların analizini bulablirsiniz.

2009, The Year of the Perpetual Online Contest: Daha önce blogda bahsettiğimiz gibi, 2009 şirketlerin internet üzerinden oylama usulü yaptıkları, STKların büyük miktarlarda parasal yardım almasını sağlayan projeler ile dolu. Ancak tüm bu yapılanlar bir çok kritiği de beraberinde getirmekte. Şirketler ve STKlar bir olup, bu projelerin daha etkili hale getirilmesi için beyin fırtınasına başlayabilirler 2010’da. Sonuçta kaynakların daha etkili bir şekilde nasıl kullanılacağı söz konusu.

Social Innovation Fund Comments: Obama ve ekibinin sosyal değişim ve sosyal teknolojiler alanında yaptığı değişiklikleri biliyoruz. Bunlardan biri de Sosyal Yenilik Fonu. Hükümet bütçesinden 2010 yılı içerisinde ayrılan $ 50 milyon ile amaçlanan, ülke çapındaki en çözüm odaklı ve yenilikçi projeleri seçip, bu projelerin etki alanını artırmaya çalışmak. Bu fon hakkındaki taslak döküman geçen hafta hazırlandı ve geri bildirimde bulunmak isteyenler için internet üzerinden yayınlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: