İnternet: birlikte yarattığımız, inanılmaz bir paylaşım ortamı

Aralık 22, 2009

Son iki yazımda online giving‘den bahsetmiştim, insanların inandıkları bir nedene internet veya cep telefonları üzerinden bağışta bulunmaları ile ilgili olarak. Ancak “online giving” üzerine tekrar düşünürken, kelime anlamına takıldım ve bu kavramı bağışlarla sınırlamamam gerektiğine.

Aslına bakarsanız internet üzerinde (özellikle sosyal medyada) olan davranışlarımız tamamen bir diğerine bir şeyler verme üzerine odaklı. Çok büyük bir paylaşım ortamı yaratıyoruz internet üzerinde. Diğer insanlarla (bir çoğu tanımadığımız)  sürekli bir bilgi paylaşımı söz konusu.

Yaşadıkça tecrübe ettiğimiz ve sınırlarını belirlediğimiz interneti biz şekillendiriyoruz. Bu paylaşım ortamını yaratan bizleriz. Yani interneti kullanarak, aynı nedene inanan insanları bir araya getirip, aksiyon alabilir, kazan-kazan ilişkileri yaratabiliriz!

Bunun sebepleri üzerine dijital etnografya alanında çalışmalar yapan Kansas State Universitesi tarafından hazırlanan Web 2.0…The Machine is Us/ing Us videosu umarım ilham verir; inandığınız bir nedeni destekleyecek kişilere internetten ulaşıp aksiyon almanız için.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: