Hayat tarzına dönüşen geri dönüşüm tecrübesi

Kasım 23, 2009

COP (United Nations Climate Change Conference)15‘e sayılı gün kaldı. 7-18 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek konferans dünyanın ve sonuç olarak bizlerin de geleceğini doğrudan etkileyecek önemde!

Yani gündemde küresel ısınma var. Ben de konuyla ilgili olarak sizlerle bir kaç tane benchmarking paylaşmak istiyorum. Benchmarkingler Barselona ve Kopenhag’dan. Bunları 2 post halinde okuyor  olacaksınız.

İlki Barselona’da son 3 yılda bire bir izlediğim belediyenin geri dönüşüm kampanyası ile ilgili. 3 yıl önce Barselona’ya taşındığımda günlük hayatta geri dönüşüme hiç bir şekilde katkıda bulunmuyordum. Ta ki bir gün posta kutumda, geri dönüşümün neden ve nasıllarını çok basit ve pratik şekilde anlatan bir kitapçık alana kadar.

Kitapçıktan bir kaç gün sonra yine posta kutumdan evde geri dönüşüm yapmamı kolaylaştıran rengarenk cam/kağıt/plastik torbalarımı aldım ve tabi ki yanında alışverişe çıkarken kullanmam gereken bez torbam.

İlk geri dönüşüm tecrübem benim için inanılmazdı. Plastik, kağıt ve camları ayırmaya başlamıştım ve 2 günün sonunda biriken plastikleri görmek gerçekten tüketim alışkanlıklarımı sorgulamama yetti. Ve 3 yılın sonunda diyebilirimki, belediyenin inisiyatifi ile başlayan geri dönüşüm, şu an hayat tarzıma dönüşmüş durumda. Yarattığım çöpleri ayırmaktan, alışveriş tercihlerime kadar bir çok alanı etkilemekte bu tecrübe.

Bugün sokakta gördüğüm yine belediyenin billboardları, Barselona’da değişimin devam ettiğinin bir göstergesi. Şehre tamamen yayılmış olan kağıt, plastik ve cam çöp kutularının yanına organik çöp kutuları da ekleniyor bu günlerde. Zaten ilk 3 maddenin geri dönüşümünü yaptığınız takdirde normal çöp kutunuzda kalanlar organik atıklar.

Geri dönüşüm konusunda belediyelerin, hükümetlerin, bireylerin ve şirketlerin birlikte çalışıyor olmasının şart olduğuna inanıyorum. Belediyelerin ve hükümetlerin aldığı insiyatifler ile başlayan geri dönüşüm tecrübesi, bireylerin hayat tarzını bire bir etkilemekte. Ve bu etki bireyleri sorumlu tüketicilere dönüştürerek, şirketlerin üretim, dağıtım ve pazarlama alanındaki bir çok kararını yeniden gözden geçirmelerine sebep olmakta.

Bu konuda okullarda verilen eğitimin de tüm ailenin alışkanlıklarını etkilediğini belirtmek istiyorum. Okulda aldıkları eğitim sonucunda eve gelen çocuklar, ailelerinin neden geri dönüşüm yapmadığını sorgulamakta ve ailelerini buna zorlamaktalar.

Türkiye’de geri dönüşüm alanında neler oluyor, belediyenin bu konuda alacağı insiyatifler neler fikri olan var mı?

Reklamlar

One Response to “Hayat tarzına dönüşen geri dönüşüm tecrübesi”

  1. feyza Says:

    Maalesef Türkiye’de bazı semtlerde sokaklara cam konteynırları haricinde bir gelişme yok. O da öncesinde halkın bilinçlendirilmemiş olması sebebiyle pek işlemiyor.

    Bu konuda kişilerin özendirilmesi ve sisteme katılmaya teşvik edilmesi çok çok önemli.

    Çalıştığım şirkette bu konuda tüm toplu kullanım alanlarında geri dönüşümün faydalarını ve neden uygulamamız gerektiğini anlatan ilanlar asılı. Şimdi de tüm ofis katlarına çöplerimizi(kağıt,plastik ve pil) ayrıştırmamız için karton kutular yerleştiriliyor.

    Ama ülke olarak daha çok yolumuz var…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: